Śladami Zamków Gotyckich

Poznaj nasza historię

Zamek w Malborku

To największa ceglana forteca na świecie, a zarazem największa budowla ceglana będąca dziełem ludzkich rąk. Powstawał etapami od końca XIII w.

Zamek w Gniewie

Zamek zbudowany w XIV w. przez Krzyżaków na lewym brzegu Wisły. Uszkodzony w czasie wojny trzynastoletniej i wojen szwedzkich, w XVII w. został wyremontowany przez starostę gniewskiego, którym był Jan Sobieski, późniejszy król polski.

Zamek w Bytowie

Jest to jedna z ostatnich warowni, jaka została zbudowana przez Krzyżaków, zamek ukończony został w 1405 roku.

Zamek w Kwidzynie

Zespół zamkowo-katedralny, będący siedzibą biskupów kapituły pomezańskiej, zbudowany został na przełomie XIII i XIV w. i stanowi największą atrakcję turystyczną Powiśla. Wzniesiony z kamieni i cegieł w formie czteroskrzydłowej budowli na planie kwadratu o boku 44 m. W każdym z narożników ustawiona została wieża, zaś na dziedzińcu dwukondygnacyjne krużganki, które służył jako korytarze. Większość prac została zakończona do 1350 r., jedynie charakterystyczne gdanisko powstało dopiero w latach 80 XIV w. To właśnie ono przyciąga zafascynowanych turystów.
więcej...

Zamek w Sztumie

Położony jest w centrum miasta, nad jeziorem. Był letnią rezydencją Wielkiego Mistrza. Do dzisiaj zachowała się część budynków i murów, zamek można zwiedzać bezpłatnie. Zamek jest siedzibą bractwa rycerskiego.

więcej...

Zamek w
Człuchowie

Człuchowska warownia została wybudowana w XIV w. przez zakon krzyżacki, zaś dokładna data zakończenia budowy nie jest znana, przyjmuje się umownie że jest to 1365r.